مهری شیرازی

طراح و چهره پرداز سینما و تئاتر
اطلاع از ثبت نام دوره

زندگی نامه

بانوی گریم سینمای ایران

استاد مهراعظم صادق شیرازی با نام هنری «مهری شیرازی» از معدود چهره ­پردازان سینمای ایران است که دارای دکتری افتخاری و گواهینامه درجه یک در رشته طراح چهره پردازی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی است. مهری شیرازی چهره ­پردازی را با آثاری همچون «حریم مهرورزی»، «تشکیلات» و… در سال 65 آغاز کرد و از اوایل دهه 70 با فیلم سینمایی «آنها هیچکس را دوست ندارند» به عنوان طراح چهره ­پردازی مسیر هنری خود را ادامه داد.

او در طول چهار دهه فعالیت هنری خود در سینما از چهره ­پردازان پرکار و فعال به شمار می­آید و آثار درخشانی همچون «زندان زنان»، «زیر پوست شهر»، «دو زن»، «شب یلدا»، «دختر ایرونی»، «کافه ستاره»، «میم مثل مادر»، «اتوبوس شب» و… را در کارنامه ­اش دارد. از این میان فیلم سینمایی «زیر پوست شهر» تندیس بهترین چهره­ پردازی از چهارمین جشن خانه سینما، فیلم سینمایی «اتوبوس شب» لوح تقدیر بهترین چهره­ پردازی از یازدهمین جشن سینمایی و تلویزیونی دنیای تصویر، فیلم سینمایی «سن پطرزبورگ» ‌لوح تقدیر سایت سینمای ما را برای استاد شیرازی به ارمغان آورد. ایشان همچنین موفق به دریافت الواح تقدیر متعددی برای فیلم­ ها و سریال­ هایی همچون «عروسک»، «طلوع تاریک»، «مرگ تدریجی یک رویا»، «نرگس» و… شد. یکی از مهمترین و به یاد ماندنی ­ترین لحظات تقدیر از این بانوی گریم سینمای ایران در سی و یکمین جشنواره فیلم فجر بود که دیپلم افتخار یک عمر فعالیت هنری را از آن خود ساخت. در این مراسم مریلا زارعی بازیگر سینما، در حرکتی بسیار شایسته زانو زده، دست مهری شیرازی را بوسید و دیپلم افتخار را به ایشان هدیه کرد. دکتر شیرازی همچنین در پنجمین دوره جشنواره ملی فیلم پروین نیز این جایزه را در کارنامه حرفه ­ای خود به ثبت رسانده است.

استاد مهری شیرازی بعد از بیست و پنج سال خدمت در این رشته هنری از سازمان صدا و سیما بازنشسته شد و در این سال­ها جهت انتقال یک عمر تجربیات ارزنده هنری در زمینه چهره ­پردازی به هنرجویان اقدام به آموزش این رشته هنری نمود. آموزشگاه هنرسرای گریم که بیش از دو دهه از تأسیس آن می­ گذرد با مدیریت ایشان فعالیت خود را در هر دو زمینه گریم سینمایی و گریم آرایشی ادامه داده و تاکنون چهره­ پردازان جوان و مستعد بسیاری را به سینما و تلویزیون ایران معرفی کرده است. او همچنین به پاس برگزاری کلاس­های تخصصی گریم سینمایی در دانشگاه علمی کاربردی سروش از سوی رئیس این مرکز (سید مرتضی حسینی) لوح تقدیر دریافت کرد.

از آخرین فعالیت­های درخشان و مهم استاد مهری شیرازی در رشته چهره ­پردازی باید به تأسیس جامع­ترین دانشکده و آکادمی بین ­المللی گریم آرایشی در ایران اشاره کرد. امید است که چنین اقدامات آموزشی در حوزه گریم در سال­های آینده نیز ادامه یابد و بسترهای مناسبی را جهت آموزش هنرجویان این حرفه فراهم سازد.

 

 

جوائز و افتخارات